Latino Show SM 2016 tanssitaan Järvenpäässä!

Järvenpään tanssiurheiluseura Cavalier isännöi yhdessä Finnish Dance Organization FDO ry:n kanssa Latino Show SM kilpailuita. Kilpailut järjestetään Järvenpää-talolla sunnuntaina 24.4.2016 kello 11.30 – 19.00. Lavalle nousee yli 330 tanssijaa 60 kilpailuteoksen voimin, mikä on iso määrä lajin harrastajia! Kilpailuissa on viisi kilpailuiluokkaa; Duoissa Aikuiset ja Pienryhmissä lapset ja juniorit, Aikuiset (yli 16-v), Aikuiset 2 (yli 31-v) sekä Aikuiset 3 (yli 45-v). Järvenpään Cavalier ry:stä kilpailuun osallistuu viisi ryhmää kolmeen eri kilpailusarjaan.

Latino Show jatkaa kasvuaan

Lajina Latino Show jatkaa kasvuaan erityisesti aikuisten kilpailuluokissa. Latinalaiset tanssit ovat jo pitkään olleet suomalaisten tanssijoiden kiinnostuksen kohteena, mutta ilman paria tapahtuvaa kilpailutoimintaa on ollut kovin vähän. Tähän Latino Show tarjoaa loistavan mahdollisuuden. Järvenpäässä Latino Show tunteja on järjestetty yli kolme vuotta ja parhaillaan kilparyhmät valmistautuvat kotikisoihin. Aikaisemmin seurassa oli kolme kilparyhmää; Latin Chicas, Latin Bufandas ja Latin Zapatos. Tälle kaudelle saatiin vielä kaksi uutta ryhmää, lasten Latin Stars-kilparyhmä jossa tanssivat Emma Ojala, Elli Lauronen, Tiiti Metsomäki, Hilla Alho, Helmi Alho, Eeni Leinonen ja Riina Rantanen sekä Cavaljeros-kilparyhmä, joka poikkeuksellisesti koostuu miestanssijoista. “Viiden kilparyhmin voimin lähdetään hakemaan menestystä kotikisoissa, näyttämään mitä täällä osataan. Toivomme tietysti, että kotiyleisö tulee kovasti kannustamaan ahkerasti treenanneita ryhmiämme”, kertoo neljän kilparyhmän koreografi Tero Laakso. Lasten kilparyhmää vetää Maria Kangasaho.

Latino show yhdistää erilaisia showtanssitekniikoita ja -elementtejä Latinalaisessa Amerikassa syntyneisiin tanssilajeihin ja niistä kehittyneisiin tämän päivän tyyleihin. Latino show -esitys voi olla rakennettu joko yhden tanssilajin ja -rytmin varaan tai siinä voi yhdistää useampaa tanssilajia tai – rytmiä tai useampaa musiikkikappaletta. Musiikki voi olla tyyliltään joko autenttista latinalaismusiikkia tai mitä tahansa muuta musiikkia. “Latino Show kilpailuita on SM kilpailuiden lisäksi Latin Show of the Year, johon seuramme ryhmiä tulee toukokuussa osallistumaan sekä uusi kilpailukokonaisuus Latino Show Cup, jossa kolmen kilpailun kautta haetaan Cup-voittajaa. Kilpailukokonaisuuden järjestää tulevalla kaudella kolme seuraa; Cavalier, Hämeenlinnan Pivotkerho sekä Tanssiseura DanceLine”, kertoo kilpailukokonaisuuden idean taustalla vaikuttava Tero Laakso Järvenpään Cavalier ry:stä.

Cavaljeros innostui hetkessä

Kilpalattioilla harvinainen kokonaan miehistä koostuva ryhmä saatiin perustettua Järvenpäähän pukuhuonekeskustelun perusteella. “Se lähti leikkimielisestä heitosta pukuhuoneessa treenien jälkeen, että mitäs jos kotikisoihin saataisiin aikaan todellinen yllätysesitys. Parissa minuutissa oli ryhmä koossa ja seuraavalla viikolla treenattiinkin jo koreografiaa” kertoo seuran puheenjohtaja Pasi Jalonen, yksi ryhmän jäsenistä. Cavaljeros ryhmässä tanssivat Pasi Jalonen, Kari Leminen, Pekka Salmi, Aleksi Anttinen, Jape Virtanen, Jukka Väisänen sekä Jukka Virtanen. Vauhdikas koreografia koostuu kahdesta eri tanssista, joka haastaa tanssijat mutta herättää varmasti yleisön. Latino Show tarjoaa kilpatanssijamiehille erilaisen mahdollisuuden harjoitella sekä esiintymistä että tanssimista.

Latino Show SM tarjoaa lavan täydeltä tanssia

Latino Show SM tuo Järvenpää-talon lavalle yli 330 tanssijaa, joten näkemistä riittää! 60 teosta kilpailee Suomen mestaruudesta sekä osassa sarjoista Ikäkausimestaruudesta. Karsinnat alkavat kello 11.30 ja finaaliosuus kello 16.35. Koko kilpailu päättyy 19.00 aikaan, kun palkinnot on saatu jaettua. Liput maksavat aikuisilta (yli 16-v) 10 €, lapsilta (yli 7-v) ja eläkeläistä sekä työttömiltä 5 €. Tapahtumasta löytää lisätietoja https://www.facebook.com/events/918046518290457/ tai http://www.latinoshow.weebly.com

Tervetuloa kannustamaan Järvenpääläisiä tanssijoita ja nauttimaan lattaritanssien vauhdista sekä musiikin sykkeestä!