Cavalier uutisia 7/2020

Syyskausi on lähtenyt hienosti käyntiin ja toivotammekin kaikki tervetulleiksi mukaan seuramme toimintaan. Erityisesti tervetuloa kaikille uusille seuran jäsenille. Jos teillä on mitä tahansa kysyttävää tai mieltä askarruttavaa niin ottakaa rohkeasti yhteyttä ryhmän vetäjään,  johtokuntaan tai keneen tahansa seuran jäseneen.

Näissä epäsäännöllisen säännöllisesti julkaistavissa tiedotteissa on tietoa ajankohtaisista tapahtumista. Kannattaa kuitenkin säännöllisesti seurata seuraavia tiedotuskanavia viime hetken muutoksista, tapahtumista ja tilanteista:

Cavalierin kotisivut:
https://cavalier.fi/

Cavalierin kotisivuilla oleva kalenteri, jossa on kaikki salilla olevat tapahtumat, ryhmien alkaminen jne:
https://cavalier.fi/kalenteri/

 Tanssiurheilukeskus Cavan Facebook ryhmä:
https://www.facebook.com/groups/TanssiuheilukeskusCava

Tanssiurheiluseura Cavalier ry:n Facebook sivut:
https://www.facebook.com/tanssiurheiluseuracavalier

Seuran salilla oleva Cavalier ry:n laatukäsikirja antaa hyvän kuvauksen seuran toimintaperiaatteista.

Seurakisat Järvenpään Liikuntahallilla 30.8.2020

Koko kauden ensimmäiset kilpailut Covid-19 tauon jälkeen saatiin hienosti toteutettua. Tanssiurheiluliitolla oli pitkä lista varotoimenpiteistä, joita kisoissa tulee noudattaa. Näiden noudattamista myös valvottiin, sillä liiton edustaja tuli tarkastamaan tilanteen ksoihimme. Hienosti selvisimme ilman mitään huomauttamaista. Myöskin kilpailijoilta tuli pelkkää positiivista palautetta kisojen järjestämisestä. Tästä kiitos kaikille, jotka olivat mukana kilpailuja järjestämässä.

ILMOITTAUTUMINEN RYHMIIN

Muistathan ilmoittautua ryhmiin!
https://cavalier.fi/ryhmiin-ilmoittautuminen-2/

Vanhoilta jäseniltä riittää kun ilmoittautuu ryhmiin joihin osallistuu.

Uudet jäsenet

Uusilla jäsenillä ilmoittautuminen on kaksivaiheinen. Ensin tulee ilmoittautua seuran jäseneksi. Tämä tapahtuu täyttämällä henkilötiedot seuramme jäsenrekisteriin (FloMembers). Kun jäsenyys on hyväksytty niin saat viestin asiasta ja voit ilmoittautua haluamiisi ryhmiin kuten vanhat jäsenet. Huomaa, että jäsenrekisterissä ryhmät on nimellä tapahtumat. Ryhmiin ilmoittautumisen jälkeen saat sähköpostiisi laskun ryhmästä, johon olet ilmoittautunut.

Huomaa myös, että jäseneksi ilmoittautuessa sinun tulee käyttää jokaiselle henkilölle omaa sähköpostia. Jäsenrekisteri tunnistaa henkilöt sähköpostin perusteella, joten useampia saman perheen jäseniä ei voi ilmoittaa samalla sähköpostilla, vaan jokaiselle tulee olla oma sähköpostiosoite. Lomakkeessa olevaan toissijaiseen sähköpostiin voi laittaa vanhemman sähköpostiosoite.

Jonkin verran kysymyksiä aiheuttaa myöhemmin tuleva seuran jäsenmaksu. Usein oletetaan että ryhmämaksu sisältää kaikki maksut.  Rekisteröitynä yhdistyksenä säännöllisessä toiminnassamme mukana olevat henkilöt tulee olla yhdistyksemme jäseniä. Yhdistyksen jäseniä ovat ne, jotka ovat hyväksytty jäseniksi ja jotka ovat maksaneet jäsenmaksun. Kirjanpidollisesti jäsenmaksu tulee pitää erillään muista maksuista. Näin on senkin vuoksi, että maksamme jokaisestä jäsenestä myös Tanssiurheiluliitolle jäsenmaksun. Näin ollen olette Cavalier ry:n jäseninä myös Suomen Tanssiurheiluliitto ry:n jäseniä. Jäsenmaksujen suuruus on 40 €/vuosi aikuisille ja 20 €/vuosi lapsille. Uusille jäsenille jäsenmaksu on puolet tästä loppuvuoden osalta ja se lähetetään lokakuun aikana.

TULEVIA TAPAHTUMIA:

Jarmo Pate Nuutisen lattarivalmennukset D-A tason tanssijoille

Lauantai 10.10 klo 10:30-12:00
Sunnuntai 15.11 klo 10:30-12:00
Lauantai 12.12 klo 10:30-12:00

Mahdolliset yksityistuntivaraukset suoraan Patelta, puh 050 500 4269.

Maija Salmisen vakiovalmennukset D-A tason tanssijoille

Sunnuntai 27.9.2020 klo 11:00-13:00
Sunnuntai 4.10.2020 klo 11:00-13:00
Sunnuntai 11.10.2020 klo 11:00-13:00
Sunnuntai 18.10.2020 klo 11:00-13:00
Sunnuntai 1.11.2020 klo 11:00-13:00
Sunnuntai 6.12.2020 klo 11:00-13:00

Mahdolliset yksityistuntivaraukset suoraan Maijalta, puh 040-1879011 maijaksalminen@gmail.com

Satu Suomen vakiovalmennukset D-A tason tanssijoille

Lauantai 26.9.2020 klo 11:00-11:45
Lauantai 24.10.2020 klo 11:00-11:45
Lauantai 14.11.2020 klo 11:00-11:45
Sunnuntai 13.12.2020 klo 11:00-11:45

Yksityistunnit klo 10:15 ja ryhmän jälkeen.
Yksityistuntivaraukset Eija Mykkäseltä eija.mykkanen@orionpharma.com puh 050 966 4901

Syksyn lattarileiripäivä – Helena Ahti-Hallberg

Lauantaina 19.9.2020 klo 10:00 alkaen. Ensimmäiset kaksi tuntia myös ED – tasoisille ja Latino Show tanssijoille. Klo 12:00 alkaen D-A tason tanssijoille.

Syksyn vakioleiripäivä – Mika Honkanen

Sunnuntaina 20.9.2020 klo 10:00 alkaen. D-A tason tanssijoille.

Kia Lehmuskosken lattaripäivät kaikille tanssijoille

Lauantai 24.10.2020 
Lauantai 14.11.2020
Tanssin Tähtien Kanssa kuuluisuus Kia Lehmuskoski tulee vetämään meille kahtena lauantaina kolmen tunnin lattarivalmennuksen joka soveltuu kaiken tasoisille tanssijoille. Ensimmäisellä tunnilla aloitetaan perusasioista joista sitten edetään haasteellisempiin asioihin lopputunneilla. Katrin Riihimäen lauantain lattariryhmiä ei ole näinä päivinä. Katrin ryhmässä kävijät voivat osallistua maksutta Kian ensimmäiselle tunnille.  

Joulujuhla Ma 14.12.2020 Cavalla

Perinteinen joulujuhla Cavalla kaikille jäsenille ja heidän perheilleen. Pukki ja puuroa, kahvia ja tanssiesityksiä!

Su 24.1.2021 seurakilpailu

Seurakilpailut tullaan järjestämään Järvenpään liikuntahallilla.

Latino Show FDO SM-kilpailut on myönnetty Cavalierille vuodelle 2021

Kisat tullaan järjestämään syksyllä 2021 Järvenpäätalolla

GP-kilpailut Järvenpäässä 11.9 2021

Cavalierille on myönnetty vuodelle 2021 järjestettäväksi tanssiurheilun Grand Prix kisat.
Kilpailutoimikunta: Aleksi Anttinen, Anttoni Kananen, Pekka Salmi, Marjo Riihimäki, Terhi Laakso

Seurakilpailut tullaan järjestämään Järvenpään liikuntahallilla.

La 4.12.2021 seurakilpailu

Seurakilpailut tullaan järjestämään Järvenpään liikuntahallilla.

Muuta muistettavaa:

Tähtiseura-auditointi

Seuramme on saanut lasten-, nuorten- ja aikuisten tähtiseuramerkin, joka on olympiakomitean myöntämä laatutodistus seuran toiminnasta. Seuramme oli kolmas tanssiurheiluseura Suomessa, joka sai kyseisen tunnustuksen. Seuran salille on nyt tuotu laatukäsikirja jäsenten tutustuttavaksi. Tästä löytyy ohjeita seuran jokapäiväisestä toimintaperiaatteista ja se toimii myös hyvänä perehdytysmateriaalina seuran toimintaan. Laatukäsikirja sisältää seuraavat dokumentit:

 • Pelastussuunnitelma
 • Turvallisuusasiakirja
 • Toiminnan linjaus
 • Valmennuksenlinjaus ja -polut
 • Lasten- ja nuorten pelisäännöt
 • Aikuisten pelisäännöt
 • Talousohjesäännöt
 • Seuran tehtävät ja toimenkuvat
 • Valmentajat
 • Yhteenvedot jäsenten, toimihenkilöiden ja valmentajien palutteista

Salien käyttötapamuutokset


Tehtyjä muutoksia:

 • Ilmanvaihdon uusinta
 • Hätäpoistumisteiden lisäys
 • Lattian rakennus entisen varastokopin tilalle

Tehtäviä muutoksia:

 • Savunpoistojen lisäys
 • WC:n lisäys pieneen saliin
 • Ulko-ovien muutostyö
 • Pukuhuoneen jakaminen miesten ja naisten pukuhuoneeksi
 • Parven hyväksyntä yleisökäyttöön

Pukuhuoneen lokerikko


Cavan pukuhuoneessa on kaapisto, jossa on lukittavia lokerikkoja. Näitä lokerikkoja on vielä vapaana jäsenistön käyttöön. Ota yhteyttä saliemäntä Nina Jokiseen (ninajokinen67@gmail.com) halutessasi lokerikon käyttöösi.  Lokerikon avaimesta peritään 20 € avainpantti, jonka saa takaisin avainta luovutettaessa. Lokerikot jaetaan siinä järjestyksessä kun varauksia tehdään niin kauan kuin niitä riittää.

Cavalier ry:n COVID-19 tiedote

Cavan toiminta on palautunut lähes normaaliksi kevään Covid-19 rajoitteiden jälkeen. Kaikkien on kuitenkin syytä muistaa, että tilanne ei ole ohi ja meidän tulee omalta osaltamme varmistaa , että tilanne ei pahene. Muistetaan noudattaa seuraavia ohjeita salilla oltaessa:

 • Käy käsienpesulla ja/tai desinfioi kätesi kun saavut salille. 
 • Fyysistä kosketusta tulee välttää muiden kuin oman parin kanssa.
 • Ryhmissä tulee noudattaa mahdollisuuksien mukaan turvaetäisyyttä muihin kuin omaan tanssipariin.
 • Kilpailuharjoitteissa pyritään välttämään kontakteja muihin pareihin.
 • Ohjaajien tai ryhmävastaavien tulee kirjata kaikki ryhmien osallistujat ylös, jokaisesta ryhmästä.

Noudata erityistä huolellisuutta ja omaa vastuullista tilanteen harkintaa jos sinä tai perheenjäsenesi kuulutte riskiryhmään tai työskentelet riskiryhmään kuuluvien henkilöiden parissa.

On erittäin tärkeää ettet tule salille jos:

 • sinulla on flunssaoireita
 • olet hiljattain palannut ulkomaanmatkalta tai olet ollut altistumisetäisyydellä virusta kantavaan henkilöön

Seuraamme hallituksen, terveysviranomaisten ja Tanssiurheiluliiton tiedotteita ja ohjeistuksia päivittäin ja muutamme tämän tiedotteen linjauksia tarvittaessa. Seuraa tiedotusta Cavalierin sivuilta, Facebookista ja näistä sähköpostitiedotteista.

Hyvää syksyä toivoo,

Cavalier johtokunnan puolesta / Kari Leminen
johtokunta@cavalier.fi